1. بیماری‌های قارچی یا درماتوفیت جزو بیماری‌های عفونی ـ مسری هستند که از منبع آلودگی ـ انسان، حیوان یا اشیا و گیاهان آلوده ـ به فرد در معرض خطر، منتقل و در لایه‌های سطحی و میانی پوست، موجب بروز ضایعات پوسته‌دار با لبه‌های برجسته می‌شوند که با گذشت زمان، ضمن خارش متوسط تا شدید تمایل به گسترش دایره‌ای شکل دارند.

  چرا به رغم تنوع و امکان دسترسی به انواع داروهای ضد قارچ، شیوع بیماری‌های قارچی پوست همچنان یکی از علل مهم مراجعه بیماران به مراکز درمانی پوست است؟

  پاسخ واضح است. اول: عدم رعایت اصول بهداشتی و درمانی، دوم: عدم توجه به درمان کامل و سوم: سهل‌انگاری در مراقبت‌های پیشگیرانه از سرایت بیماری به دیگران.

  لکه های ناشی از قارچ معمولا به رنگ قهوه ای روشن هستند. لکه های قارچی در ناحیه گردن، سیــنه و پشت و در بعضی موارد به صورت سفید رنگ در چهره دیده می شوند.

  لکه های ناشی از قارچ به ابعاد حدود دو یا سه سانتیمتر قطر داشته و حالت پوسته دهی مختصری نیز دارند.

  لکه های ناشی از قارچ در تمام رده های سنی دیده می شود. البته امکان بروز این بیماری در اطفال و جوانان شایع تر است.

  تشخیص این بیماری از طریق نمونه برداری از سطح پوست و بررسی آن به وسیله میکروسکوپ امکان پذیر است.  شکل ضایعات و شدت پیشرفت آن بستگی به نوع قارچ (انسانی یا حیوانی) دارد.

  در نوع حیوانی ممکن است علاوه بر خارش شدید و درد، جوش‌های چرکی و حتی تاول‌های کوچک در سطح ضایعات وجود داشته باشد که به‌ سرعت در سطح و عمق پوست پیشرفت می‌کند. شاید به همین علت باشد که گاهی این بیماری قارچی با بیماری‌های عفونی غیرقارچی اشتباه می‌شود و بیمار صرفا تحت درمان با آنتی‌بیوتیک‌های موضعی و خوراکی قرار می‌گیرد، در حالی که استفاده از داروی ضد قارچ در این شرایط ضروری است.

  اما قارچ علاوه بر نوع حیوانی و انسانی بر حسب محل بروز عفونت در بدن به انواع قارچ‌های سر، صورت، تنه، کشاله ران، مو، دست، پا و ناخن تقسیم می‌شود که هر کدام درمان‌های مجزا و مشخصی دارند، به طوری که قارچ مو به دلیل ایجاد کچلی دائم و قارچ ناخن به علت سرسختی و مقاومت، نیازمند درمان طولانی‌تر و جدی‌تری هستند، این در حالی است که نوع کشاله ران به دلیل ماندگاری کرم‌های ضد قارچ در آنجا بهتر و سریع‌تر به درمان پاسخ می‌دهد.  بنابراین نوع درمان (خوراکی یا موضعی) بر اساس نوع قارچ و محل ضایعه، توسط پزشک متخصص تعیین می شود، اما از آنجا که بسیاری از بیماری‌های پوستی از جمله اگزما می‌توانند در شکل و شمایل این بیماری آشکار شوند، انجام یک آزمایش پوستی دقیق ضروری است و بسیار اهمیت دارد که نمونه‌برداری سطحی پوست در زمانی انجام شود که قارچ‌های زنده در سطح پوست به راحتی در دسترس هستند.  از این رو، فرد مبتلا باید حداقل تا سه روز از مالیدن هر پماد ضد قارچ و حتی صابون و شامپو در محل عفونت خودداری کند تا قارچ‌ها به راحتی برای آزمایشگاه در دسترس باشند و این شاید مهم‌ترین نکته آموزشی این نوشتار باشد که کمتر مورد توجه بوده است، زیرا گزارش منفی آزمایشگاه یعنی عدم درمان و پیشرفت بیماری و حتی ابتلای دیگران.

  لباس های نایلونی به علت ایجاد تعریق زیاد امکان ابتلا به قارچ پوستی را افزایش می دهند.

  استفاده نکردن از لوازم شخصی دیگران همچون حوله و لباس زیر، جلوگیری از تعریق زیاد با استفاده از پوشیدن لباس های مناسب و خودداری از شنا کردن در آب های آلوده در پیشگیری از ابتلا به این بیماری عفونی پوستی موثر هستند.  شیوع بیماری در دامداران، کشاورزان و مراکز جمعی (سربازخانه‌ها و مدارس) بیشتر بوده و افراد ورزشکار به خصوص کشتی‌گیران به دلیل تماس بدنی با افراد مختلف در معرض خطر بیشتر ابتلا به این بیماری قرار دارند.

  علاوه بر این، کسانی که تحت درمان با داروهای شیمی درمانی هستند یا خانم‌های حامله و افرادی که به دلیل بیماری‌های طولانی یا جراحی وسیع از ضعف جسمانی قابل ملاحظه‌ای برخوردارند، در معرض جدی این بیماری قرار دارند.

  از سوی دیگر افراد مبتلا به بیماری‌های آمیزشی (سوزاک و سیفلیس) و ایدز، در قسمت‌های مختلفی از بدن به فرم پیشرفته این بیماری مبتلا می‌شوند که درمان اولیه این افراد بسیار حائز اهمیت است.  از آنجا که عامل ایجاد این بیماری، نوعی قارچ است، باید درمان زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

  درمان لکه های ناشی از قارچ با استفاده از شامپوها و داروهای پوستی و موضعی ضد قارچ انجام می شود. در صورت گستردگی بیماری، استفاده از داروهای خوراکی ضد قارچ نیز برای درمان ضروری است.

  دوره درمان این بیماری یک هفته تا 10 روز است. برای درمان اصولی بیماری قارچی ممکن است به یک دوره طولانی مدت نیاز باشد.

  نکته مهم در درمان این بیماری مسری، کامل کردن دوره درمان است، زیرا علاوه بر بهبودی فرد، مانع از انتقال بیماری به دیگران می‌شود.
+ نوشته شده توسط سخاوت عامری در ۹۰/۰۲/۱۵ و ساعت 10:48 AM |
 

قارچها به طریق غیرجنسی و جنسی تکثیر می‌یابند. زادآوری غیرجنسی در قارچها رایج‌تر بوده در صورتی که تولید مثل جنسی ممکن است فقط یکبار در سال اتفاق بیافتد. در تولید مثل غیرجنسی تلفیق هسته ها صورت نگرفته و نو‌ترکیبی بوجود نمی‌آید. فرزندان خیلی شبیه به سلول مادری می‌باشند. در صورتی که تولید مثل جنسی تلفیق گامتها الزامی بوده ترکیب گامتها صورت می‌گیرد و با تلفیق هسته‌ها نوترکیبی ژنتیکی صورت می‌گیرد. بنابراین نتایج از نظر ژنتیکی از والدین خود متفاوتند

 

oبعد از اینکه اسپورها در اندام باروری قارچ تولید شدند باید آزاد شوند تا به مکان جدیدی برسند که به دو صورت صورت میگیرد:
üآزادسازی به کمک خود قارچ و با فشار آزاد میشوند
üآزاد سازی با کمک عوامل فیزیکی محیط و قارچ غیر فعال

 

•مکانیسم انفعالی رها سازی هاگ
vتعداد زیادی از قارچها بخصوص کنیدی زا ها هاگها ی خشکی که در معرض هوا قرار میگیرند بوجود می آورند و در حالت فنجانی بودن انتشار بهتر صور ت میگیرد

v قطرات باران نیز باعث انتشار میگردند اما در مواردی که هاگها در مواد لعابی بوجود می ایند دارای اهمیت بیشتری میباشد(آسکومیستها)لعاب از منفذ پریتشیوم همانند خمیر خارج شده و باران باعث رها سازی آنها میشود
vاندام فنجان ترشحی یا splash cupsدر بکار گیری نیرو ی سقوط باران سازگاری یافته اند.
vپرتاب قطره به بالا پریدیولها را از جا کنده وبه فاصله یک متری پرتاب میکند،بوسیله اندام بند نافی (فونیکولوس)که دارای انتهای چسبناک یا هاپترون میباشد به شیئ میچسبد

•مکانیسم انفجاری

در این روش اندامی حاوی یک واکوئل بزرگ در نتیجه فشار اسمزی متورم شده و منفجر میشودواسپور همراه آب به بیرون پرتاب میشود

        در   

• PILOBOLUS(از موکورالها)
• بازیدیوبولوس راناروم
•انتمو فتورالها
•غالب آسکومیستها

             

 

•پیلوبلوس
•گونه هایی از آن تمامی اسپورانژیوم را با فشار پرتاب میکنند(کلاه پرت کن) که به فراونی روی کود اسب یافت میشود.بر روی هر اسپورانژیوفور یک اسپوررانژیوم داردکه حاوی دیواره سیاه و متراکم عدسی شکل حاوی 30000-15000اسپور
•اسپورانژیوفور شامل سه بخش است:

        -ریشه متورم که آنرا به بستر متصل میکند

        - پایه بلند

        - کیسه زیر اسپورانژیوم

 

•مراحل پر تاب اسپورانژیوم
•در حین تنظیمات فتو تروپیک تغییراتی در حال انجام است ،به گونه ای که بخش پایین دیواره اسپورانژیوم بیرنگ است و از وزیکول جدا میشودو در همین حال حلقه ای از موسیلاژ لعابی در پایین اسپورانژیوم ظاهر میشود
•وزیکول فوق العاده متورم میشود(فشار در حدود 5/5اتمسفر) و نهایتا“ در ناحیه ضعیفی در ناحیه پستانک پاره میشود،فشار داخل ویزکول یکدفعه آزاد شده ومایع واکوئلی با فشار به بالا پاشیده میشود و اسپورانژیوم را با خود حمل میکند
•سرعت خروج 14متر در ثانیه و مسافت طی شده حدود 2متر میباشد ،اسپورانژیوم که توسط مایع خیس شده به هر شیئ که برخورد کند میچسبد.

•واکنش فتو تروپیک و پرتاب با فشار از سازگاریهای پیلو بو لو س با محیط میباشد
•برای اسپور قارچ ضروری است که به فضای باز (برگ گیاهان) برسند تا دوباره به وسیله اسبها خورده شوند.
ü در بازیدیوبولوس راناروم(بر روی مدفوع قورباغه) و انتوموفتورالها (پارازیت مگس) بر پاره شدن ناگهانی کنیدیوفور متکی هستند
üکنیدیوفورها بر روی ریسه یا بر روی یک کنیدی آزاد شده تشکیل میگردد،کنیدیو فور در راس حبابی شکل شده و کنیدی در نوک پستانکی آن قرار میگیرد
üدر دیواره حباب زیر کنیدی ناحیه ظریفی وجود دارد که به آسانی میشکند و باعث پرتاب کنیدی میگردد
+ نوشته شده توسط سخاوت عامری در ۹۰/۰۲/۱۵ و ساعت 10:12 AM |
 
–معمولی‌ترین نوع تولید مثل غیر جنسی در قارچها تولید هاگ است. در تعریف به هر ذره کوچک زایشی که از هیف یا از یاخته مولد هاگ جدا شده و به نسل جدیدی تبدیل شود هاگ گفته می‌شود. انواع هاگها عبارتند از:
• اسپورانژیوسپور ، کلامیدو سپور و آتروسپور
•اسپورقادر به تحمل شرایط نامناسب بوده  وبه انتشار قارچ در فاصله های طولانی کمک میکند اگرچه مکانیسم آزاد سازی نیز اهمیت دارد همینطور شرایط محیطی نیز باید برای جوانه زدن ورشد مناسب باشد
+ نوشته شده توسط سخاوت عامری در ۹۰/۰۲/۱۴ و ساعت 18:46 PM |